تبلیغات
زندگی زندگی - 20 نکته در تنظیم وقت
 

20 نکته در تنظیم وقت
1. با توجه به هدفها زمان همیشه محدود است اما اهداف و آرزوهای انسانی  نامحدوند. ممکن است هر دانش آموزی هدفهای متعددی داشته باشد. مثلاً یکی می خواهد در درسهایش پیشرفت و موفقیت بالایی داشته باشد، اما دیگری علاوه بر درس خواندن می خواهد در زبان و رایانه هم به پیشرفتهای خوبی برسد و سومی می خواهد علاوه بر درس و زبان در ورزش هم برتر از بقیه باشد. به نظر شما این سه دانش آموز باید در تنظیم وقتشان یکسان عمل کنند؟ آیا برای بهره برداری از این زمان محدود نباید برنامه ریزی زمانی کرد؟ به برنامه ریزی زمانی خودتان نگاه کنید آیا نیاز به اصلاح دارد؟ کمی بیندیشید و در صورت لزوم با مشاور روان شناس مشورت کنید.

2. با توجه به نیازها تنظیم وقت حتماً باید با توجه به نیازهای فردی صورت گیرد. در غیر این صورت قابل اجرا نیست. نیازهای جسمی شما مثل خواب، تغذیه، بهداشت و استراحت اصلی ترین نیاز شما هستند. آنها را در تنظیم وقتتان فراموش نکنید. نیازهای روانی - اجتماعی نیز حتماً باید ملاحظه شوند مثل نیاز به ارتباط اجتماعی با دوستان، بستگان یا تماشای تلویزیون در حد معقول (حداکثر 1 تا 2 ساعت در روز) خرید کردن، کمک به والدین و کمک و راهنمای تحصیلی خواهر و برادران بودن و ... نیازهای تحصیلی تان هم جایگاه خودش را دارند. نیازهایی مثل پیش مطالعه کردن، انجام تکالیف حفظ کردن، مرور کردن، تست زدن، آمادگی برای امتحانات و... هر گونه تنظیم وقت بدون توجه به این نیازها و سایر نیازهای انسانی به دلیل قابل اجرا نبودن شما را دلسرد می کند.

3. با توجه به تفکیک نیازها و الویت بندی آنها نیازهای ما در زندگی پایان ناپذیرند. آنها را باید تفکیک کرد. برخی از نیازها، نیازهای ضروری واقعی هستند. اما پاره ای از آنها ضورری نما و کاذب هستند. یعنی اگر برآورده نشوند یا به تأخیر انداخته شوند لطمه ای به سلامت ما وارد نخواهد کرد. مثلاً چَت کردن نیازی نیست که به خاطر آن برنامه ریزیهای اصلی زندگیمان را فراموش کنیم. پس نیازهایتان را تفکیک و آنها را اولویت بندی کنید.

4. با توجه به زمان اصولاً تنظیم وقت بدون در نظر گرفتن زمانی که برای دستیابی به یک هدف در نظر گرفته ایم امکان پذیر نیست. اهدافتان را به 3 دسته تقسیم کنید. الف) اهداف کوتاه مدت: مثلاً چهارشنبه هفته آینده امتحان زبان دارم و باید خودم را برای آن آماده کنم. یا تا فردا باید همه تمرین های ریاضی ام را انجام دهم. این اهداف می توانند بین یک روز تا دو هفته را پوشش دهند. ب) اهداف میان مدت: این اهداف معمولاً بین 2 هفته تا 2 یا 3 ماه را در بر می گیرند. مثلاً در امتحان ماهانه گذشته در عربی نمره نامطلوبی گرفتم و در این امتحان ماهانه که در پیش است حتماً باید آن را جبران کنم. ج) اهداف بلند مدت: این اهداف معمولاً بیش از 3 ماه را در بر می گیرند مثلاً من حتماً باید در کنکور سراسری در رشته خاصی در دانشگاه خاصی پذیرفته شوم. بعد از تقسیم بندی اهدافتان برای رسیدن به آنها تلاش کنید. تلاش کنید تا حتماً در یک دوره زمانی از قبل تعیین شده حتماً به هدفتان برسید.

5. با توجه به عادتها اصولاً تنظیم وقت گاهی با عادتهای شما در تضاد قرار می گیرد. یاد بگیرید عادتهای مختلف خودتان را مثل عادات مطالعاتی، عادات خواب و بیداری، عادات تغذیه ای، تماشای تلویزیون، عادات تفریحی و... شناسایی کنید و در تنظیم وقتتان به آنها هم توجه کنید. یادتان باشد برای تنظیم وقت گاهی باید عادتها را تغییر داد که اراده ای استوار مثل اراده شما را می طلبد و گاهی هم باید اوقات تنظیم شده را با توجه به عادتها تنظیم کرد. مثلاً اگر عادت دارید اول شب بخوابید. هرگز تا دیر وقت برای خودتان برنامه ریزی نکنید. یا اگر صبح زود نمی توانید بیدار شوید هیچوقت این فرصت را برای مطالعه انتخاب نکنید.

6. با توجه به توانمندیها، امکانات و قابلیتها در تنظیم وقت باید به عوامل متعددی توجه کرد از جمله قابلیتها و توانمندیهای فردی مثلاً افراد متعددی به صورت احساسی تصمیم می گیرند که از امروز روزی 8 یا 10 ساعت درس بخوانند اما نتیجه کار نشان می دهد که چون توان بیدار ماندن را ندارند عملاً نمی توانند به تصمیمی که گرفته اند عمل کنند. یا اگر دانش اموزی که در درسی نمره 10 گرفته و در آن درس ضعف دارد اگر ناگهان تصمیم بگیرد که در آزمون پایان هفته 20 بگیرد احتمالاً شکست را تجربه خواهد کرد اما اگر بجای 20 این بار نمره 15 را هدف می گرفت و در نوبت بعدی نمره 17 را و در نوبت بعدی 20 را شاید معقولانه تر حرکت می کرد و می توانست موفقیت را تجربه کند.

7. با توجه به رغبت ها، گرایشها و علایق اصولاً در هر کاری اگر علاقه باشد موفقیت هم هست زیرا تلاش و پشتکار در آنجا به ثمر می نشیند. لطفاً در تنظیم وقتتان به علایق و رغبت هایتان توجه کنید. مثلاً اگر به درس خاصی کمتر علاقه دارید باید وقت بیشتری به آن اختصاص دهید تا نتیجه بهتری بگیرید. یا اگر به رشته ای علاقه دارید و می خواهید حتماً در آن موفق شوید پس از هم اکنون سرمایه گذاری کنید و وقتتان را به گونه ای تنظیم کنید که حتماً به رشته مورد نظرتان دسترسی پیدا کنید. یادتان باشد هر عملی که انجام می دهید آگاهانه و عاقلانه باشد.

8. تسلیم رغبت ها و گرایشها و علایق مخالف نشدن یکی از عوامل آسیب زا در تنظیم وقت، تسلیم شدن در برابر رغبت ها و گرایشهایی است که یا مغایر یا مزاحم اهداف اصلی مان است مثلاً تماشای تلویزیون، گفتگوهای طولانی با تلفن، ساعتها یا کامپیوتر بازی کردن از جمله عوامل آسیب زایی هستند که معمولاً هم مزاحم و هم مغایر با اهدافمان می باشند و در نتیجه به تنظیم وقتمان به شدت آسیب می رسانند. لطفاً مراقب این دسته از علایق، رغبت ها و گرایشهایتان باشید. اول آنها را شناسایی کنید سپس نقش مثبت و منفی آنها را در رسیدن به اهدافتان بررسی کنید و نهایتاً شیوه های مناسب خودتان را برای مقابله با آنها پیدا کنید. اطمینان دارم که خواست و قدرت شما بر آنها غلبه می کند.

9. وقت های مرده را احیاء کنید یکی از مهارتهای اساسی در تنظیم وقت کسب مهارت در شناسایی و احیاء وقتهای مرده است. اوقات مرده به اوقاتی اطلاق می شود که بدون هیچگونه هدفی و نتیجه ای فقط سپری می شود. شناسایی این اوقات و استفاده از آن زمانها می تواند کلید موفقیت شما باشد. حتماً به کسانی برخورده اید که در اتوبوس یا سرویس به مطالعه می پردازند یا کسانی که در زنگ تفریح کتاب یا جزوه ای را به همراه دارند. آیا شما نمونه ها و مثالهای دیگری را سراغ دارید؟

10. اضطراب یکی از ریشه های اضطراب عدم تنظیم وقت است. اضطراب، ترس ناخودآگاه از عاملی ناشناخته است. در اضطرابهای تحصیلی ترس از عدم موفقیت از مهمترین ترسها است. مهارت تنظیم وقت، شما را توانا و مطمئن می سازد و به شما شادابی و اعتماد به نفس و اراده ای آهنین می بخشد. در برابر این روحیه مطمئن باشید که اضطراب زانو می زند. تنظیم وقت به شما کمک می کند مطمئن باشید که به همه درسهایتان می رسید و دل نگران عدم آمادگی و خدای ناکرده عدم موفقیت نخواهید بود و به این ترتیب اضطرابی نخواهید داشت قبول کنید که اضطراب اینکه می رسید بخوانید یا نمی رسید؟ می توانید موفق شوید یا نمی توانید؟ اصلی ترین کانون اضطراب دانش آموزی است.

11. بگویید نه کسب مهارت در نه گفتن به برخی از عادات زمان کُش مثل مکالمه های طولانی و... یکی از راه های اصلی حفظ و صیانت از تنظیم وقت است. وقتی که تنظیم می شود دقیقاً باید صرف همان کاری شود که برای آن در نظر گرفته شده است. پس نباید آن را صرف امور دیگر کرد. به نظر شما آیا این عاقلانه ترین و عادلانه ترین کار نیست که به هر امر دیگری غیر از امر مورد نظر در آن لحظه نه بگوییم؟ یاد بگیرید قاطع و بدون رو در بایستی باشید. یاد بگیرید نه گفتن را تا موفق شوید. یاد بگیرید نه گفتن را تا منظم شوید. یاد بگیرید نه گفتن را تا با صلابت و با اراده شوید. نه گفتن، یک مهارت است مهارتی که همه ما در همه عرصه های زندگی به آن احتیاج داریم.

12. آدم آهنی هرگز بعضی ها فکر می کنند اگر وقتمان را تنظیم کنیم باید مثل آدم آهنی ها دقیقاً هر کاری را با برنامه از قبل تنظیم شده انجام دهیم. در حالی که با تنظیم وقت مقید به رعایت وقت می شویم اما آدم آهنی نمی شویم. با تنظیم وقت به ارزش و اهمیت وقت پی می بریم و از آن مهمتر به شأن و منزلت و اهمیت خودمان واقف می شویم چرا که آنقدر مهم هستید که وقتتان به بطالت نگذرد. شما آنقدر اهمیت دارید که هر کسی، هر لحظه ای دلش خواست به خودش اجازه نمی دهد که وقت شما را بگیرد مگر با تعیین وقت قبلی پس لطفاً کمی با کلاس تر از آنچه که هستید باشید. به هر کسی و هر چیزی در هر لحظه ای که طلب کرد وقت ندهید.

13. امان از انباشتگی «درسها روی هم دیگه تلنبار شده اند و من متحیرم که چگونه به آنها سامان بدهم» این تنها یک تصویر از مجموعه تصاویر زشت و آزارنده عدم تنظیم وقت است. یکی از هدفهای تنظیم وقت، جلوگیری از انباشتگی دروس، عقب ماندن از کارها، اضطراب، یاس و دلزدگی از کار و درس، شکست و ناکامی، عدم اعتماد به نفس و فشار روانی است. پس چه باید کرد؟ بسیار ساده. از همین حالا شروع کن، کار امروزت را به فردا میفکن و اراده کن که آنچه را خواسته ای اجرا کنی. آن را روی کاغذی بنویس و در جایی نصب کن که همواره آن را ببینی و خودت را مقید به اجرای آن کن.

14. تخمین زمان کسب مهارت در برآورد زمان مورد نیاز یکی از عوامل اصلی تنظیم وقت است. دقت کن ببین برای انجام هر کاری چقدر وقت احتیاج داری؟ افراد زیادی هستند که قادر به انجام چنین کاری نیستند. این کار به ظاهر ساده است اما در عمل تولید مشکل می کند. گاهی برای انجام کاری که نیم ساعته می توان آن را انجام داد 2 ساعت وقت پیش بینی می کنیم و گاهی هم برای انجام کاری که حداقل 3 ساعت وقت می برد فقط یک ساعت در نظر گرفته ایم. منشاء برخی از بی نظمی های زمانی فقدان مهارت کافی در تخمین زمان مورد نیازمان است. لطفاً در تنظیم وقتتان بازنگری کنید. شاید ریشه های برخی از بی نظمی هایتان بر شما هم آشکار شود.

15. تولید علاقه کنید علاقه و انگیزه یکی از عوامل اصلی پایبندی به تنظیم وقت است اگر می خواهید مقید به تنظیم وقت باشید در وجودتان تولید علاقه و انگیزه کنید. از سر اکراه و بی میلی به سراغ چنین کاری نروید تلاش کنید تا فواید مقید به وقت بودن را هر چه بیشتر شناسایی کنید و در ازاء پایبندی به اجرای برنامه تنظیم وقتتان به خودتان پاداش بدهید. ثمرات تنظیم وقت را در زندگی تحصیلی و شخصی خود شناسایی کنید و متوجه تأثیر مثبت آن باشید و ببینید که نگاه دیگران در این مورد چگونه نسبت به شما مثبت تر می شود.

16. کنجکاویهای نا به جا و غیر معقول و غیر منطقی را کنترل کنید یکی دیگر از آسیب های تنظیم وقت کنجکاویهای نا به جا و غیر معقول است. هنگامی که شما مشغول انجام کاری هستید اجازه ندهید ذهنتان به جای دیگری معطوف شود. این کنجکاوی الزاماً منفی نیست اما به مصداق هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد هر کنجکاوی هم جایی و مکانی و زمانی دارد. حواس پرتی یعنی همین، عدم تمرکز یعنی همین، پس از هم اکنون اجازه ندهید وقتی ذهنتان در چهارچوب برنامه تنظیم شده به انجام امری مشغول است متوجه چیزهای دیگری شود، مهمانهای ناخوانده ای که سرانجام جای صاحبخانه را می گیرند و موضوع اصلی به فراموشی سپرده می شود.

17. اعمال محدودیت کنید قانون یا قانون هایی را وضع کنید که بر اساس آن خودتان را در برابر هدر دهنده های وقت بیمه کنید. مثلاً اگر با تلفن زیاد صحبت می کنید بر تکه کاغذ کوچکی بنویسید فقط 5 دقیقه و آن را با چسب بر روی دستگاه تلفن بچسبانید. اگر به رایانه زیاد می پردازید ساعت روزانه قابل استفاده خودتان را بر روی بدنه کامپیوتر بچسبانید تا به این ترتیب هر روز و هر لحظه به سراغ آن نروید. برای سایر هدر دهنده های وقتتان هم برنامه ریزی کنید. برای آنها قانون بنویسید و اعمال محدودیت کنید. من مطمئنم که این شمایید که نهایتاً سربلند و پیروز از میدان خارج می شوید.

18. ورود ممنوع ورود به شاهراه خیالبافی و واقع گریزی را ممنوع اعلام کنید و با آن آگاهانه برخورد کنید تا بتوانید مقید به تنظیم وقتتان باقی بمانید. امان از خیالبافی های بی موقع، خیالبافی هایی که دشمن موفقیت و پیشرفت مان هستند. هر وقت دچار چنین وضعیتی شدید بلافاصله به خودتان نهیب بزنید که الان وقت پرداختن به این موضوع نیست اکنون هنگام انجام دادن این یا آن کار است. خیالبافی، دنیای شیرین و بی دغدغه ای دارد. این هم یک نیاز روانی است اما باید به آن در موقع بیکاری و استراحت پرداخت نه در هنگام آموختن و تمرین کردن و امتحان دادن.

19. شتاب غیر منطقی شتاب غیر منطقی معمولاً منتهی به شکست و ناکامی می شود. منتهی به نتیجه کامل نگرفتن می شود. منتهی به دوباره کاری و چند باره کاری می شود. شتاب غیر منطقی هم می تواند تنظیم وقتمان را بهم بریزد. یاد بگیرید آهسته و پیوسته روید و فراموش نکنید. که رهرو آن نیست که گهی تند و گهی خسته رود رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

20. خواستن این همه مطلب گفتیم اما نگفتیم آیا واقعاً شما احساس نیاز نمی کنی؟ آیا تا حالا سختی نکشیدی؟ آیا تا حالا چوب عدم تنظیم وقتت را نخوردی؟ یه کم فکر کن. تا نخوای نمیشه. (مدیریت مؤثر بر زمان شرط اصلی موفقیت در وادی مطالعه است.)

buy cialis pills
جمعه 16 آذر 1397 12:07 ق.ظ

Cheers! Terrific stuff.
we use it cialis online store when will generic cialis be available viagra vs cialis cialis from canada cialis dosage recommendations free generic cialis how to buy cialis online usa cialis tablets australia buy cialis online cheapest cialis generico en mexico
Cialis prices
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:38 ق.ظ

Thanks. Very good information!
cost of cialis cvs are there generic cialis overnight cialis tadalafil generic cialis review uk cialis online napol cialis therapie weblink price cialis cialis uk next day generic cialis at the pharmacy buy cialis online legal
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:56 ق.ظ

Nicely put, Thank you!
cialis tablets for sale buy cialis uk no prescription pastillas cialis y alcoho opinioni cialis generico acheter cialis meilleur pri cialis daily reviews cialis wir preise cialis kaufen generic cialis pro cialis sans ordonnance
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 11:31 ب.ظ

Really many of great data.
purchase once a day cialis cialis prezzo al pubblico cialis online holland buy brand cialis cheap ou acheter du cialis pas cher only best offers cialis use cialis 200 dollar savings card canada discount drugs cialis cialis dosage amounts prices on cialis 10 mg
Buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 12:31 ب.ظ

Cheers, Very good information.
buy name brand cialis on line we recommend cheapest cialis how to purchase cialis on line usa cialis online cialis generic availability cialis preise schweiz walgreens price for cialis only now cialis 20 mg sialis only best offers 100mg cialis
buy cialis online safely
سه شنبه 13 آذر 1397 01:01 ق.ظ

Many thanks, I enjoy it!
cialis bula cialis uk cialis 10 doctissimo cialis super acti cost of cialis per pill cialis efficacit cialis kaufen only now cialis for sale in us generic cialis at walmart cialis baratos compran uk
Cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 11:59 ق.ظ

Nicely put, With thanks.
cialis canada cialis 10 doctissimo cialis 20 mg effectiveness acheter cialis kamagra india cialis 100mg cost walgreens price for cialis cialis dose 30mg tadalafil only now cialis 20 mg 200 cialis coupon
buy generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 12:39 ق.ظ

Cheers! I like it.
buy cialis online cheapest how to purchase cialis on line cheap cialis prix de cialis cialis generic cialis et insomni cialis price thailand tadalafil 5mg prices for cialis 50mg sublingual cialis online
buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 11:29 ق.ظ

Good advice. Thanks a lot!
tadalafil 20 mg estudios de cialis genricos cialis billig cialis y deporte tarif cialis france cialis prezzo in linea basso 5 mg cialis coupon printable the best site cialis tablets if a woman takes a mans cialis cialis professional from usa
Cialis prices
یکشنبه 11 آذر 1397 12:35 ق.ظ

Truly many of useful knowledge.
ou trouver cialis sur le net can i take cialis and ecstasy tadalafil 10 mg side effects of cialis cialis en mexico precio sialis prescription doctor cialis cialis purchasing tesco price cialis precios cialis peru
buy cialis us pharmacy
شنبه 10 آذر 1397 11:21 ق.ظ

Amazing stuff. Thanks!
comprar cialis 10 espa241a buy generic cialis cialis flussig if a woman takes a mans cialis generic cialis pill online cialis qualitat cialis prezzo di mercato cialis 100 mg 30 tablet cialis prices we recommend cialis info
Generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 12:06 ق.ظ

Effectively expressed without a doubt! .
cialis online legalidad de comprar cialis generic cialis with dapoxetine viagra vs cialis vs levitra cialis daily reviews viagra vs cialis vs levitra cost of cialis per pill cialis para que sirve cialis lilly tadalafi look here cialis order on line
buy cialis medication
جمعه 9 آذر 1397 12:33 ب.ظ

Seriously a good deal of awesome advice.
buy online cialis 5mg cialis lilly tadalafi acheter du cialis a geneve side effects of cialis cialis coupons cialis 5 mg effetti collateral cialis official site how to purchase cialis on line cialis 50 mg soft tab rezeptfrei cialis apotheke
buy cialis us pharmacy
جمعه 9 آذر 1397 01:00 ق.ظ

You actually said it adequately.
fast cialis online if a woman takes a mans cialis cialis pas cher paris cialis cuantos mg hay cialis authentique suisse if a woman takes a mans cialis generic cialis in vietnam only best offers 100mg cialis enter site natural cialis viagra or cialis
Generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:39 ب.ظ

Wow quite a lot of fantastic knowledge!
we recommend cialis info cialis generico milano wow cialis tadalafil 100mg cialis lilly tadalafi cialis prezzo al pubblico cialis therapie usa cialis online cialis generico milano cialis 05 prix cialis once a da
buy cialis cheap
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:18 ق.ظ

Great data, Thanks!
cialis dosage amounts cialis prezzo in linea basso cialis purchasing cialis flussig cialis 05 the best site cialis tablets safe dosage for cialis cialis usa cost cialis online cialis savings card
buy tadalafil
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:54 ب.ظ

Seriously many of valuable tips.
we use it 50 mg cialis dose wow look it cialis mexico acheter du cialis a geneve brand cialis nl cialis tablets for sale cialis venta a domicilio only best offers cialis use we recommend cialis best buy cialis 5 mg tesco price cialis
Cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:53 ق.ظ

Good postings. Thanks!
prix cialis once a da cialis generico lilly click here to buy cialis cialis patentablauf in deutschland opinioni cialis generico cialis generico lilly wow look it cialis mexico acquistare cialis internet only best offers 100mg cialis cialis 20mg
levitra 20 mg
پنجشنبه 19 مهر 1397 02:28 ق.ظ

This is nicely expressed! !
levitra 10 mg kopen buy levitra online buy 10 mg levitra levitra buy levitra online levitra generic levitra 10 mg prezzo buy generic levitra buy levitra generic levitra 20 mg bayer prezzo
Buy generic cialis
سه شنبه 10 مهر 1397 02:04 ق.ظ

You made your point.
cialis generique price cialis best cialis sale online cialis generico in farmacia 5 mg cialis pharmacie en ligne click here take cialis cialis prices cialis cost cialis et insomni cialis taglich
reputable canadian prescriptions online
شنبه 31 شهریور 1397 03:12 ب.ظ

Perfectly voiced really. .
northwest pharmacies mail order northwest pharmacies in canada canada pharmaceuticals online prescriptions from canada without canadian medications, liraglutide canadian online pharmacy Canadian Pharmacy USA online pharmacy canada how safe are canadian online pharmacies canada online pharmacies for men
viagravipsale.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:02 ب.ظ

Cheers! Lots of advice!

only now cialis 20 mg get cheap cialis ou acheter du cialis pas cher cialis savings card viagra cialis levitra wow cialis 20 online cialis online cialis acquistare cialis internet generic cialis soft gels
cialisyoues.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 01:53 ب.ظ

This is nicely said! !
what is cialis are there generic cialis cialis tablets acheter cialis meilleur pri cialis daily dose generic 200 cialis coupon ou acheter du cialis pas cher cialis cipla best buy buy generic cialis warnings for cialis
canada pharmacies online
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:49 ب.ظ

Nicely put, Many thanks.
canadian online pharmacies reviews trust pharmacy canada reviews drugs for sale buy viagra now canadian pharmaceuticals online canada vagra canada medication canadian drug store best canadian pharmacies online drugs for sale in uk
Buy viagra online
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:51 ق.ظ

You've made the point!
viagra online prescription buying generic viagra buy viagra for women cheap viagra viagra pill buy sildenafil online cheap order viagra online with prescription viagra on prescription uk buy viagra pill viagra for men
Generic cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:20 ب.ظ

You stated it fantastically!
low dose cialis blood pressure canadian discount cialis cialis name brand cheap cialis online generic cialis at walmart calis tesco price cialis cheap cialis cialis coupons miglior cialis generico
http://cialisonla.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:48 ق.ظ

Truly many of beneficial information!
cialis 5 mg para diabeticos cialis tablets australia tadalafil 20 mg tadalafilo cialis per paypa cialis kaufen bankberweisung cialis authentique suisse cialis cuantos mg hay tarif cialis france cost of cialis cvs
cialis generic cost
یکشنبه 21 مرداد 1397 09:32 ب.ظ

Nicely put. Kudos.
how do cialis pills work tadalafil cialis generico in farmacia callus cialis 30 day trial coupon rezeptfrei cialis apotheke cialis soft tabs for sale effetti del cialis cialis dosage recommendations cialis generico en mexico
Buy cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:55 ق.ظ

Thanks a lot, An abundance of data!

cialis for sale cialis generika cialis ahumada cialis generico milano cialis for sale south africa cialis kamagra levitra how much does a cialis cost buying cialis on internet cialis kaufen usa cialis online
Cialis 20 mg
جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:30 ب.ظ

Fantastic forum posts. Kudos.
generic cialis cialis pills in singapore online prescriptions cialis warnings for cialis cialis canada cialis pills price each cialis uk next day compare prices cialis uk prices on cialis 10 mg india cialis 100mg cost
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکردرباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox